«Тартак»: про «Qарпа-ратів» і «Опір матеріалів»

23.12.2010 · Інтерв'ю

До речі, вигадувати щось при написанні цієї речі її автору та лідерові команди Сашку Положинському не довелося. «Не можна казати, що пісня «Qарпа-ратів» – це якась побачена мною ситуація. Скоріше це сукупність різноманітних образів, різноманітних подій, які між собою чимось схожі. Можливо, щось я дофантазував. Але мені здається, що саме вона є дуже життєвою. І подібні ситуації присутні в нашому повсякденному житті. Досить побувати на корпоративній вечірці, щоби побачити, що все, про що йдеться в цій пісні, саме так і є. Люди просто збираються, як-то кажуть, тупо «побухати».

Плідний рік

Слід зауважити, що в новорічну ніч «Тартаку» є за що підняти козацькі келихи. 2010-ий виявився доволі плідним для групи. Хлопці видали відразу два альбоми. Останній «Назбиралося на 2010 рік» виглядає радше як збірка синглів та реміксів. А ось платівка «Опір матеріалів» є досить зрілим і абсолютно повноцінним продуктом сучасної рок-музики європейського ґатунку. Слід зауважити, що попередній диск «Сльози та соплі» побачив світ ще чотири роки тому – 2006-го.

Довга пауза була обумовлена низкою «технічних та особистих причин». На перший погляд, «Опір матеріалів» справляє враження соціально-суспільної платівки. У піснях ідеться про «відрижки» постколоніальної капіталістичної України: висміюється західне споживацтво, накладене на п’яні, «свинські» реалії колишнього радянського суспільства, каже лідер «Тартаку» Сашко Положинський.

«Може це пов'язано з тим, що наш попередній альбом «Соплі та сльози» був про кохання, і такі «жорсткі» пісні не могли увійти до нього. Частково до нього увійшли ці пісні, а частково це стало продуктом нових накопичених ідей і тем, про які захотілося заспівати. Не можна говорити про те, що «Опір матеріалів», незважаючи на свою назву й умови, в яких він виходив, – чисто соціальний альбом, у якому лише соціальні пісні. Там є і стьоб, і просто денс».

Опір матеріалів чи громадянський опір?

Попри те, що в піснях «Тартака» вистачає вокалу-речитативу, Положинський не вважає себе репером або хіп-хопером. До того ж, на його думку, даний тип вокалу властивий українцям. «Мені здається, що речитативні промовляння не є дивними для України. Заклинання й заговори наших бабусь, частина колядок, які промовляються, а не співаються. Є багато кобзарів, чия манера співання не співоча, а «промовиста». Тому вважаю, що традиція речитативної пісні властива українцям, хоча, може, і не в такому широкому спектрі, як спів».

За словами Сашка, «Опір матеріалів» до певної міри є справжнім громадянським опором. «Здається, що нині рівень окремих людей і суспільства в цілому зміщується в площину чисто споживання, задоволення. Але при цьому дедалі менше уваги приділяється культурі, історії, якимось особистим чеснотам кожної окремої людини. З‘явилося дуже багато людей, яким це просто не цікаво, воно просто відсутнє в їхньому житті. Але так не має бути. Я сам є по натурі споживачем. Але моє споживання не обмежується суто матеріальними благами чи суто фізичним задоволенням. Я шукаю чогось іншого і як автор пісень не можу цього не відображати в своїх текстах».

Взірцем цих пошуків, мабуть, є пісні «Не кажучи нікому» або «Лицарський хрест». Вони, на думку Положинського, пробуджують патріотизм. А патріотизм, з точки зору музиканта, це одне з відчуттів, яке не дуже до вподоби політикам, бо воно стоїть на заваді здобуттю абсолютної влади, каже Сашко.

Автор: Олександр Павлов
Редактор: Христина Ніколайчук
Deutsche Welle


 
ПУБЛІКАЦІЇ
Тартак - 15 років: (оновлено)
АНОНСИ
Тартак - 15 років: (оновлено)
15.12.2011

Минуло 15 років і на честь дня народження гурту, на рахунку якого 6 альбомів, 32 відеокліпи, десятки хітів, сотні клубних та фестивальних виступів, тисячі відданих фанів ТАРТАК готує святкування! 15 грудня у київському «Альта Експо» відбудеться ювілейний концерт та презентація нового – сьомого – альбому ТАРТАКА «Сімка»

Сашко Положинський відзняв «моральний секс»
НОВИНИ
Сашко Положинський відзняв «моральний секс»
30.11.2010

Лідер гурту «Тартак» Сашко Положинський дебютував як режисер. Співак відзняв інноваційне відео на нову пісню з альбому «Опір Матеріалів» під назвою «Моральний Секс». Положинському вдалося поєднати на одному екрані одночасно два відео, знятих одним дублем кожен, які взаємодіють між собою. В результаті нехарактерний для українського ринку відеокліп «Моральний Секс» претендує на звання унікального!

Тартак презентують нову платівку сольним концертом
АНОНСИ
Тартак презентують нову платівку сольним концертом
18.04.2010

21 квітня у київському клубі «Бінго» відбудеться концерт гурту Тартак, який стане офіційною презентацією шостого за рахунком альбому гурту – «Опір матеріалів»

ДОСЬЄ ДИСКОГРАФІЯ
Сімка
Сімка
2012
альбом
слухати · рецензія
Опір Матеріалів
Опір Матеріалів
2010
альбом
слухати · рецензія
Пташка (feat Вахтанг Кікабідзе)КЛІП
Попелюшка (feat Нумер 482)КЛІП
Попелюшка (feat Нумер 482) · 2018
533 тис. переглядів
Знаєш Мій ДеньКЛІП
Знаєш Мій День · 2017
2 млн переглядів
РЕКОМЕНДАЦІЇ
No comment
НОВИНИ
No comment
24.03.2022

No comment

Огляд сцен на 360 градусів, живі трансляції та навіть фудкорти
АНОНСИ
Огляд сцен на 360 градусів, живі трансляції та навіть фудкорти
09.09.2020

19-20 вересня на українській онлайн-платформі hover.link пройде перший захід — БеZVIZ Pre-party 1.5. Це простір, який максимально відтворює музичний фест у реальності