Посттравматичний синдром

Посттравматичний синдром

Тотем


1. «Герой»
2. Ні нам ні вам
3. Посттравматичний синдром
4. Похорон неба
5. Дев'ятий вал (Сон з новорічної ночі)
6. Привид
7. Тримає за руку
8. Випусти мене
9. Десь там...
10. Паперовий змій
ВСІ ТРЕКИ

Слухаючи новинку від київського проекту Тотем, неможливо не пригадати класичне для наших просторів прислів’я «Чоловік – це вчорашній хлопчик, що випадково вижив». Особливої похмурої слушності воно набрало цьогоріч, коли на долю українців випало багато складних і жорстоких випробувань, які принесли із собою незавершена революція та війна із найбезчеснішим ворогом з усіх можливих. Саме про це (але не тільки про це) – новий лонгплей «Тотема», що вийшов, як і анонсувалося попередньо, 1 листопада.

Слід сказати, Тотем щедрий щодо своїх слухачів : попередній альбом також вийшов торік у листопаді (щоправда, у третій його декаді, а не в першій), а далі був прекрасний квітневий ЕР «Кривизна простору», і – війна. Війна, на яку автор проекту і лідер таких знакових для української музики груп як Dead Faith та Ворождень, вирушив добровольцем. Тож нинішній реліз і перевидання в електронному вигляді всієї попередньої дискографії проекту Тотем (причому з тотальним ремастерингом і нерідко з оновленою обкладинкою), сприймаєш з особливою вдячністю (заслабке слово в цьому випадку).

Як ви вже могли здогадатися, відмінність між торішнім альбомом і свіжим - насамперед тематична. Хоча, ясна річ, це не означає, що на нас у свіжому лонгплеї чекає суцільний «бойовик». Одна з найсильніших сторін новинки – це саме різноманітність життєвих граней : тут водночас багато і дуже точно «схоплених» картин сучасності, і психологічної рефлексії, і поезії як такої, причому поезії майстерної і лаконічної.

Музика цього альбому в жодному разі не буде фоновою : з перших секунд вона притягує увагу, динамічно розгортаючи перед слухачем свою специфічну картину, дія якої, розгортаючись у перших двох треках більше у «зовнішньому» просторі, сповненому ворожою звіролюдською фауною, надалі все більше зміщується в бік життя душі, спогадів, лірики, ефектно повертаючись на поле бою у фінальному треку. Струнка і, не побоюсь цього слова, вишукана структура трекліста подвоює насолоду від альбому, який у моєму персональному рейтингу української рок-музики за кривавий 2014-й вже стоїть на першому місці.

І для цього є всі підстави : «Посттравматичний синдром» як мінімум наполовину складається з абсолютних хітів, а решту треків з насолодою слухаєш знов і знов. Навмисне не називатиму ті пісні, які вразили тут найбільше, аби не впливати на свіжість ваших вражень після натискання кнопки play. Але раджу добряче зануритися в цю музику, і вона віддячить вам сповна за увагу. Ви відчуєте, що з точки зору саунду платівка реалізована на найвищому рівні : від загальних моментів до дрібниць. Такий підхід до якості не є новим для проекту Тотем (як і для музики інших формацій, яку пише Володимир Кучинський), але для нашої сцени це явище нечасте.

Стилістично свіжий альбом продовжує започатковану попередніми двома повноформатниками лінію, яка полягає у деякому зміщенні акцентів в аранжуваннях з «танцювальної» електроніки із серйозним змістом на «живіше» звучання альтернативного року, в якому, на мою думку, чимало є від, наприклад, The Cure. Особисто мені більше до вподоби саме ця, оновлена концепція «Тотему», хоча я із задоволенням слухав проект ще задовго до того, як відбулася ця еволюція саунду.

Окремо хотілося б відзначити, що текстом 5-го треку альбому - «Дев'ятий вал (Сон з новорічної ночі)» є вірш відомого за радянських часів українського поета Миколи Карпенка – діда Володимира Кучинського, який, на жаль, не встиг застати цей реліз у нашому світі. Тандем двох митців різних поколінь (але одного роду) є настільки ж вдалим, як і зворушливим. Ця пісня мимоволі викликає з глибин персональної пам’яті найкращі моменти днів, коли ти вмів любити.

Звісно, альбом, назва якого містить діагноз, з яким змушені зараз мати справу не лише бійці Майдану та фронтовики, а в якомусь сенсі і вся активна, здорова, пасіонарна частина українського народу, не містить (та й не повинна містити) готових рецептів його подолання, але без сильної і сучасної української культури і зокрема музики як найважливішої її сфери, будь-яка наша майбутня перемога може стати тимчасовою. Тож плекайте у собі гарний смак, підтримуйте українських музикантів, треки яких наповнюють ваше життя, слухайте свіжу платівку проекту Тотем !

http://totemproject.bandcamp.com/album/--5

Максим Солодовник


Виконавець:
Тотем
Назва:
Посттравматичний синдром
Категорія:
Альбоми
Рік видання:
2014
Видавець:
self-released

ДОСЬЄ ДИСКОГРАФІЯ
Тотем
Тотем
2016
альбом
слухати
Краса
Краса
2015
альбом
слухати
Ностальгія
Ностальгія
2013
альбом
Ком у горлі
Ком у горлі
2011
альбом
слухати · рецензія
Синдром 2012
Синдром 2012
2010
альбом
слухати · рецензія
РЕКОМЕНДАЦІЇ
No comment
НОВИНИ
No comment
24.03.2022

No comment

Latvian Rock and Metal is with Ukraine!
НОВИНИ
Latvian Rock and Metal is with Ukraine!
02.05.2022

Латвійські рок і метал музичні колективи та інші представники індустрії висловлюють свою підтримку народу України в ці важкі часи!