Легендарні альбоми: Тотальний стьоб, або естетика «антигероїв»

11.01.2009 · Раритет

Чи існують в українській дискографії альбоми, які кардинальним чином вплинули на розвиток вітчизняної рок-сцени, стали своєрідними артефактами, «лакмусовими папірцями», за якими можна безпомилково оцінити самобутність і самодостатність найсуперечливішого з жанрів?

Безумовно існують. І продовжують впливати на формування стилістики багатьох молодих формацій. Щодо глобальних інспірацій усієї – зокрема- української рок-музики, тут вирішальний вплив спричинили загальновідомі західні групи-явища. Згадайте хоча б альбом «Клуб одиноких сердець сержанта Пеппера» Бітлз, або фантастичний концептуальний диск «Темна сторона місяця» Пінк Флойду... Як і багато інших, ці роботи мали колосальний вплив на світову культуру, оскільки були революційними для свого часу і суттєво змінили обличчя музики. Ці роботи були змістовно-знаковими, адже мали найвищу концентрацію «меседжів», адресованих Часу, Поколінню і, як виявилося, усьому людству. Щодо наших вітчизняних реалій, вперше українська рок-сцена стала масово-популярною у другій половині 80-х. Особливо-після тріумфальної ходи, а точніше-лауреатських концертів «Червоної Рути». На Олімпі глядацьких симпатій опинилися «Брати Гадюкіни», Віка Врадій, «В.В.», «Зимовий сад» та інші.

Епохальний час суспільних змін на хвилі національного відродження не міг не дати країні нових героїв та революційних альбомів-символів змін, які згодом стали класикою жанру. Наприкінці першої декади 21 століття добре видно, які з них витримали іспит часом. Саме вони перевидаються знову і знову, а відтак продовжують впливати на музичну реальність.

Тотальний стьоб, або естетика «антигероїв»

Всьо чоткоГаряча, щойно зі студії, потрапила мені до рук касетка «Братів Гадюкіних» з першим альбомом «Всьо чотко». Кому б з друзів її не ставив, першим їхнім бажанням було її переписати. Це був 1989 рік-в країні розпочиналася «гадюкіноманія». Важко сказати якими саме накладами розійшовся цей альбом країною – сотнями тисяч чи мільйонами. Головне інше: альбом являв собою портрет епохи змін крізь призму неповторного гумору й сарказму. Саме тому «Всьо чотко» - у категорії «класика жанру».

Станом на 1988 рік однією з найпопулярніших була пісня «Воплів Відоплясова» під назвою «Танці». Однойменний касетний альбом у 1989-му видала київська студія «Фонограф». Касетка вже містила головні «вевешні» хіти: «Політ-рок», «Гей, любо», «Були деньки», «Товариш майор», «Полонина», «Махатма». У 1991-му на диску вийшов альбом «Або-або», записаний на фестивалі у Франції на побутову касету, який містив ще одну порцію вічнозелених «хітів-зв’язок», «Червоні коні», «Я підійду», «Веселковий твіст». З точки зору драйву, експресії та свіжих ідей там було все, чим «В.В.» славиться дотепер. Звісно, що у неконтрольований спосіб ті записи активно поширювалися країною і розпочалася справжня «вевеманія». МузікаАле, зважаючи на те , що ранні альбоми «В.В.» мали незадовільну якість запису, вигляд еталонної роботи групи має альбом 97-го року «Музіка» з безперечними хітами «Весна», «Музіка», «Гармонія», «Глибина», «Горіла сосна»та інші.

Був час, коли «Гадюкіних» сприймали як відповідь Львова на панківську експансію «В.В.». Музично «Гадюкіни» являли собою надзвичайну суміш блюзу, року і гуцульського фольку. Але якщо Олег Скрипка експлуатував суржик київських передмість і виглядав як типовий люмпен-розбишака, то Сергій Кузьмінський випромінював образ такого собі поміркованого «рогуля». Обидва вивели на сцену «антигероя», а насправді-хлопця з народу, який є не поганим і не хорошим, а таким як є-самим собою. Обидва перетворили вуличний сленг і брутальність на естетику тотального стьобу, чим і відрізнявся андеґраунд-літературний і музичний-тієї бурхливої епохи.

Наша автентична «панк-королева» Віка Врадій, яка отримала у 1988 гран-прі міжнародного фестивалю «Міс-Рок», легалізувала на сцені образ петеушниці, але з доволі широким спектром ідей і емоцій. Активна співпраця з басистом і аранжувальником Володимиром Бебешком призвела до появи трьох студійних альбомів, але найбільш знаковим слід вважати дебютний реліз «По цимбалах». Адже головні її хіти-це «Тинди-ринди», «Український рок-н-рол», «Шахтарське бугі», «Не треба, Стьопа», «Мамо, але я дурна», «Ганьба».

О.Є.

Олександр Євтушенко
© Киевский Рок-клуб


 
ПУБЛІКАЦІЇ
Легендарні альбоми: Етно-роковий дискурс
РАРИТЕТ
Легендарні альбоми: Етно-роковий дискурс
15.02.2009

25 дисків, які змінили обличчя української рок-музики. Частина п'ята, остання.

Легендарні альбоми: Хто Ви, рок-поети?
НОВИНИ
Легендарні альбоми: Хто Ви, рок-поети?
05.02.2009

25 дисків, які змінили обличчя української рок-музики. Частина четверта.

Легендарні альбоми: Літературно-заангажований рок для розумних
НОВИНИ
Легендарні альбоми: Літературно-заангажований рок для розумних
26.01.2009

25 дисків, які змінили обличчя української рок-музики. Частина третя.

РЕКОМЕНДАЦІЇ
No comment
НОВИНИ
No comment
24.03.2022

No comment

Фронтмени гуртів The Gitas та O.Torvald – презентували спільну пісню
НОВИНИ
Фронтмени гуртів The Gitas та O.Torvald – презентували спільну пісню
02.05.2022

«Досить» – це гімн воїнам, які зараз захищають українську землю та незалежність від воєнної агресії Росії