Шешори помандрували на Поділля, але обіцяють повернутися

03.07.2007 · Інтерв'ю

Цього року етнофестиваль «Шешори» змінив прописку. З Косівщини фест переїхав на нове місце — у Вінницьку область на Поділля, в село Воробіївка. Фестиваль зберіг свою назву, додавши тільки означення — «Шешори подільські». Про причини переїзду, програму цього року і багато іншого «Галицький Кореспондент» розмовляє з Ольгою Михайлюк — координатором фестивалю.

— Останнім часом у нас в області багато галасу відносно переїзду «Шешорів». Все ж таки — чому?
Причин немало. Перше: цей фестиваль ми з самого початку уявляли як мандрівний, що знайомить із традиціями, фольклором, природою різних регіонів України. Бо Полісся чи Поділля цікаві, як і Карпати, для нас і публіки. Друге: вже замало місця в Шешорах для такої масової події. Чи не чули, як багато було нарікань з цього приводу від публіки? А тепер та сама публіка здивована… Третє: ленд-артистам потрібен новий ленд — для натхнення. Четверте — просто хочеться пригод. І в Шешори ми колись повернемося.

— Що стало останньою краплею в прийнятті рішення?
Навіть не знаю. Це була не крапля — цілий дощ. Можливо, той, що протікав крізь дірявий дах недобудованої сцени.

— Місцева влада виходила на контакт — пропонували золоті гори?
Я з ними не спілкувалася після того. А от щодо місцевих людей, то зустрічала нещодавно на косівському базарі... так вони сумують. Кажуть — повертайтеся, ми ж так багато грошей на вас заробляли, а тепер як? Але тепер, до речі, є етноеволюція в Космачі — там теж ярмарок.

— Для вас самих це рішення було болісним?
Мені ніхто не забороняє їздити в Карпати з того часу, як там не проходить фестиваль «Шешори». В Шешорах фест народився, тому і назву ми принципово не змінюємо. Є народності, в яких людина по кілька разів за життя змінює ім'я, але для нас то неприродно. Думаю, ніде більше він не міг би виникнути, і дуже за те Карпатам вдячна.
Але місце, де пройдуть цьогорічні «Шешори», теж неймовірне. Тут все інакше, м'якше, повільніше: каміння, жаби, болота, чорні дерева — своя містика.

— Розкажи трохи про теперішніх хедлайнерів.
Тоді почну з «Хєднінгарни», бо до них у мене особливе ставлення. З них почалося моє власне захоплення тим, що можна назвати «world music». Вони виникли ще в 88-ому і з того часу постійно експериментують, грають з різними музикантами і не повторюються. Вони — найкращі. До нас приїде основний і постійний склад — всього три музиканти, але такі фантастичні, творчі й професійні, що кращих у світі нема. З ким тут заграють, буде вже від українських музик залежати. «Хєднінгарна» поєднує звучання стародавніх інструментів з дуже сучасним, навернутим, електронним. Багато хто цим займається, але так, як вони, ніхто не вміє. В їх музиці — справжня, казкова, страхітлива, непроглядна Скандинавія.
Хоча мені довго так доведеться писати... До «Чанкішоу» теж особливе ставлення... Крім того, їх знають і чекають вже в Україні, а до того ж — із новим альбомом. Насправді «Чанкішоу» дуже популярні в Європі, їхню музику характеризують як селф-етно, тобто самостійне, ними самими й створене. Карел (соліст, той, що важить 180 кг) співає своїм чудовим голосом пісні на лише йому одному зрозумілій мові народу чанкі, який вже зник, але таємне знання передав казковому товстуну. Вони використовують як основу монгольську, африканську, балканську … музику, завжди створюючи свою власну, схожу лише на музику «Чанкішоу». Часто імпровізують на сцені. Половина з тих пісень, що грають зараз, виникла саме в такий імпровізаційний спосіб — просто перед публікою.
А щодо того, чому «Перкалаба» знов хедлайнер, пояснюю всім, що не треба нервувати й ставитися до цього занадто серйозно. Просто 5 років тому ми влаштували свято грибів і форелі разом, а до нас приєднуються і приєднуються нові й нові люди. Теж хочуть свята. І ми його готові подарувати.

— Чи відчуваєте конкуренцію з Країною мрій?
Ні, дуже впевнені в собі.

— Чи існують якісь інтриги-перепони від других фестивалів?
Щодо інших фестивалів, то не через те, щоб бути коректною, а насправді, радію за тих, хто виникає, і за тих, хто витримує і не зникає. Правда. Той, хто спробував щось організувати, розуміє, як це непросто, і має певне взаєморозуміння з собі подібними (принаймні мені так здається, можливо, добре, що я не спілкуюся з цими «подібними»). Неприємно, коли ідеї крадуть один у другого, або інтриги починаються ще до того, як відбулася подія. В Україні, щоб насправді виник мистецький музичний рух, треба ще дуже добре попрацювати. Рано поки сваритися й аналізувати питання конкуренції.
Щодо музикантів, яких не запросили, зараз вже все гаразд — дружба перемогла. І кінець кінцем, якщо все буде добре на «Шешорах подільських», все буде добре і в тих, кого запросили, і в тих, кого ні, адже будемо робити нові й нові музичні події.

— Розкажи про умови життя і розклади у Воробіївці.
В основному — намети. Дуже зручна територія, багато простору. В таборі буде світло, будуть туалети й умивальники (вчора повернулася, їздила перевіряти — справді будують).
Додам ще з приводу розкладів — з вокзалу Вінниці постійно будуть маршрутки на Воробіївку, так що з транспортом все гаразд теж.

— Що може стати причиною закрити «Шешори» і чи перейдуть «Шешори мандрівні» кордон?
Перейти кордон — це добра ідея, до того ж є навіть пропозиції зараз від наших друзів поляків, що будуть робити фестиваль на кордоні України і Польщі наприкінці серпня.
А причиною для закриття «Шешорів» може стати все те зле, що є в цьому світі: тупість, жадібність, поганий смак, заздрість, дурні поради.... Якщо, як завжди це відбувалося, буде просто свято, будемо працювати далі. То виходить, не лише від нас ця причина залежить.

Розмовляв Олег ГНАТІВ
Галицький Кореспондент


 
ПУБЛІКАЦІЇ
Шешоры Подольские-2008 - Солнце, музыка, вода
НОВИНИ
Шешоры Подольские-2008 - Солнце, музыка, вода
22.07.2008

Международный фестиваль этнической музыки и ленд-арта «Шешоры Подольские-2008» собрал в селе Воробеевке Винницкой области десятки тысяч гостей и продемонстрировал мощность раскрученного культурного бренда.

Шешори – вони і у Воробіївці Шешори!
ФОТО
Шешори – вони і у Воробіївці Шешори!
27.07.2007

Спочатку було трохи дико. Що ж це за «Шешори» такі, та не в Шешорах? Подільські, кажете? Ну, що ж, спробуємо і Подільських, як Карпатські си скінчило… Пам'ять переповнена емоціями, картинками, відеофрагментами і ще бозна чим. Таке трапляється від справді насиченого фестивалю. І хоч Південний Буг виявився річкою спокійною, та на його берегах накривало іншими хвилями…

Фестиваль народной музыки и лэнд-арта «Шешоры» 2005
НОВИНИ
Фестиваль народной музыки и лэнд-арта «Шешоры» 2005
27.07.2005

Когда взгляд пытается умчаться за линию горизонта, а преградой на его пути становятся покрытые серым налетом заросли каменных джунглей, когда фантазия уже устала выдумывать пейзажи, а уши и глаза не выдерживают банальностей, которые окружают со всех сторон, с ужасом понимаешь, что еще чуть-чуть – и даже «внеплановые концерты на кухне» не смогут поддерживать тебя. Что-то нужно срочно изменить и, закинув походный рюкзак за спину, отправиться подальше от «серого загона».

РЕКОМЕНДАЦІЇ
No comment
НОВИНИ
No comment
24.03.2022

No comment

Latvian Rock and Metal is with Ukraine!
НОВИНИ
Latvian Rock and Metal is with Ukraine!
02.05.2022

Латвійські рок і метал музичні колективи та інші представники індустрії висловлюють свою підтримку народу України в ці важкі часи!