Жива вода

Жива вода

Христина Соловій


1. Несе Галя воду
2. Янчик
3. Тримай
4. Синя пісня
5. Горе долом
6. Сідит пташок
7. Тиха вода
8. В темну нічку
9. Тече вода каламутна
10. Як ішов я
11. Гамерицький край
12. Под облачком
ВСІ ТРЕКИ

На появу платівки Христини Соловій публіка чекала з нетерпінням. Факторів, що стимулювали зацікавленість, було чимало: від нетипового для учасниці телешоу «Голос Країни» репертуару, орієнтованого на український фольклор, до участі в роботі дебютантки надпопулярного музиканта Святослава Вакарчука, який вирішив спробувати власні сили в сфері продюсування.

Ризикуючи отримати на горіхи від шанувальників Святослава, можна сказати: альбом Христини Соловій «Жива вода» вийшов таким, що здається, ніби вся попередня музична діяльність лідера «Океану Ельзи», попри її надзвичайну затребуваність, була підготовкою Вакарчука до роботи за фахом музичного продюсера. Власне кажучи, журналісти майже з перших днів стадіонного тріумфу «ОЕ» ставили Святославові питання щодо того, чи не хотів би він допомогти ще комусь. Той вперто відповідав, що шукає власного підопічного. Виглядало це, немов делікатна форма прохання дати спокій. Та ось на обрії з'явилася талановита, симпатична й ініціативна Христина — і все закрутилося. Мабуть, від долі не втечеш.

В якомусь сенсі «Жива вода» сприймається як своєрідна квінтесенція творчого методу «Океану Ельзи». Йдеться про фірмове «океанівське» сполучення емоційного слов'янського мелосу та «вестернізованих» аранжувань, стилістику яких сама Христина дуже влучно окреслила словосполученням “American Style”. До того ж, Соловій не просто наслідує мелодику українських народних пісень, як це підсвідомо робить фронтмен «ОЕ», а звертається безпосередньо до фольклорних першоджерел.

Загалом диск «Жива вода» заслуговує тієї ж характеристики, яку директор лейблу Nova Records Валерій Тверськой надав колись альбомові «Янанебібув» гурту «Океан Ельзи»: «Ни одной левой вещи». Дванадцять треків платівки можна легко прослухати на одному диханні — й із задоволенням одразу ж увімкнути на repeat. Рідкісне для сучасності явище, чи не так?

Перша композиція «Несе Галя воду» привертає до себе увагу цікавим ритмічним візерунком, а також насиченим і, разом з тим, охайним аранжуванням. Пісня дає зрозуміти, що в альбомі слухач матиме справу не лише з обдарованою співачкою, а й з командою яскравих музикантів. Звісно, легкий, немов пір'їнка, голос Христини лишається в центрі уваги, причаровуючи безпосередністю та свіжістю. Але при цьому він не затьмарює ані розсипчастих барабанів Аліка Фантаєва, ані пружного контрабасу Дениса Дудка, ані істеричних зойків гітарного соло В'ячеслава Крученицького.

Таке саме враження колективної роботи лишає після себе наступна пісня «Янчик» із сентиментальним дуетом акустичної гітари й електрооргану. Взагалі, платівка «Жива вода» радше нагадує реліз музичного гурту з цікавою фронтвумен на чолі, аніж сольний диск дівчини-співачки. Кожен музикант звучить на фонограмі, мов особистість, а не просто як сесійний учасник. Кожна інструментальна партія сприймається, наче важлива частка тієї особистості. Втім, продюсери платівки — Святослав, а також його давній колега Мілош Єліч — завжди були музикантами, що уважно прислуховуються до творчих ідей тих людей, з якими вони співпрацюють.

Сумна балада «Горе долом», яку Христина виконує майже під саме фортепіано, змінюється більш динамічним номером «Сидіт пташок» з клавішними партіями, що мають трішечки салонний присмак. Приблизно у середині альбому звучить потенційний радіохіт «Тиха вода», що завдяки чуттєвим партіям бек-вокалу нагадує майстерно відзняту інтимну сцену з якісної художньої стрічки. Мрійливі «В темну нічку» та «Тече вода каламутна» примушують забути про пристрасть і пригадати чисту романтику стосунків між персонажами українських народних «мелодрам» — хлопцем Іванком та його коханою дівчиною Марічкою. Віртуозні сольні пасажі Олексія Морозова на класичній гітарі підкреслюють мрійливий настрій цих двох композицій. Особливу увагу привертає до себе пісня «Гамерицький край», де разом із юною львів'янкою співає в якості запрошеної зірки її славнозвісний наставник.

Поміж переспівів народних пісень розташувалися дві авторські композиції Христини Соловій — «Тримай» та «Синя пісня». Обидві вони свідчать про наявність у співачки потенціалу сонграйтера. По-перше, пісні Христини мають вельми чітку музичну форму, що дуже нечасто трапляється з творами молодих авторів. По-друге, вони запам'ятовуються з першого ж прослуховування — й запам'ятовуються, насамперед, завдяки яскравим мелодійним та текстовим «зачіпкам», а не аранжуванням. По-третє, той факт, що «Тримай» та «Синя пісня» органічно поєднуються з загальновизнаними шедеврами народної музики в межах єдиної платівки, свідчить про рівень їхньої якості.

Пісня «Под облачком», що є завершальною в альбомі, являє собою один з найяскравіших експериментів платівки — дарма, що саме її досить часто виконують інші українські музиканти. З очевидних причин під час виконання цієї пісні Христина навряд чи змогла б у повній мірі передати чоловічу тугу за нездійсненним коханням так само переконливо, як це зробив свого часу Дмитро Добрий-Вечір з гурту «Вій», заспівавши «Под облачком» просто під гітару. Автори платівки «Жива вода» вирішили «конкурувати» з колегами за рахунок цікавого аранжування — хитро переплетених інструментальних рифів, міцних, майже як у Led Zeppelin, барабанів та гіпнотичних партій вокалу Соловій.

З першої ж спроби альянс Христини Соловій та команди Святослава Вакарчука спрацював «на відмінно». І талант молодої співачки, і життєздатність музичних рецептів лідера «Океану Ельзи» поза межами його авторських проектів виглядають майже очевидними. Тож сподіваймося на подальший розвиток цих плідних творчих стосунків.

Антон Бєссонов («Тім Талер»)


Виконавець:
Христина Соловій
Назва:
Жива вода
Категорія:
Альбоми
Рік видання:
2015
Видавець:
self-released

ПУБЛІКАЦІЇ
Христина Соловій: «The Cure є одним із моїх найулюбленіших гуртів»
ІНТЕРВ'Ю
Христина Соловій: «The Cure є одним із моїх найулюбленіших гуртів»
27.10.2015

Поява на українській музичній сцені Христини Соловій є чи не першим випадком, коли завдяки телевізійному талант-шоу перед масовою аудиторією з'являється артист некомерційного формату. Святослав Вакарчук став не лише наставником співачки в рамках телепроекту, але й допоміг їй втілити в життя заповітну мрію — створити альбом лемківських пісень у авторській обробці

ДОСЬЄ ДИСКОГРАФІЯ
OST - Крути 1918
OST - Крути 1918
2019
різне
слухати
Любий Друг
Любий Друг
2018
альбом
Я твоя зброяКЛІП
Я твоя зброя · 2022
1 млн переглядів
ЗимаКЛІП
Зима · 2020
927 тис. переглядів
Про веснуКЛІП
Про весну · 2019
1 млн переглядів
РЕКОМЕНДАЦІЇ
No comment
НОВИНИ
No comment
24.03.2022

No comment

Сергій Міхалок заспівав свою культову пісню Воїни світла українською
НОВИНИ
Сергій Міхалок заспівав свою культову пісню Воїни світла українською
13.07.2022

Сергій Міхалок та гурт Ляпіс Трубецькой презентували новий сингл та відеокліп на пісню Воїни світла українською мовою. Переклад пісні зробив український поет, активіст та волонтер Сергій Жадан