Коли друзі запрошують тебе на Хрещатик, 44, одразу ж спадає на думку однойменний клуб 44, який уже встиг стати легендарним музичним закладом Києва. Але віднедавна у тому ж дворі прописався ще один арт-майданчик із немалими амбіціями. Йдеться про культурний центр 6 level, який можна знайти — так-так — на 6-му поверсі будинку біля «козацької корчми». Тут, на горищі з видом на Бесарабку, на руїнах овіяного легендами Театру Шекспіра з січня 2013 року (саме тоді відкрився заклад) відбуваються цікаві події — театральні вистави, майстер-класи, художні виставки і концерти. А нещодавно «6 поверх» зібрав гостей на першу вечірку серії «Арт-ковчег», яка стала приємним міксом музики, поезії і театру.
Коли підіймаєшся сходами розмальованого (але не банальними надписами, а справжніми картинами) під’їзду, одразу ж відчуваєш, що тут пахне мистецьким духом. І справді — там, нагорі, на тебе вже чатують арт-піпли і втаємничено проводять досередини, де все відбувається в найкращих традиціях закритих вечірок. Здається, всі знаються між собою, але ніхто не знає, чого чекати далі, адже тут панує суцільний експромт. І от на сцені з’являються музиканти — хлопці з проекту ЛЇС та організатор вечора Євгеній Славянов, який заминається і вибачається перед публікою, мовляв, було мало репетицій і концерт буде імпровізований. Хлопці налаштовують інструменти, прокашлюються, перевдягаються прямо на сцені, але все, що у них виходить, виходить якось недоладно. Раптом Женя оголошує чергову неприємну для публіки подробицю, що якийсь там Андрій (чи Сергій?) — як виявляється, доволі важлива у музичному колективі постать, — досі не з’явився, що він, падло, зриває концерт. По телефону, там же, на сцені, організатор «вичитує» зниклого музиканта, перед тим привселюдно з’ясовуючи причини його «провтику». Публіка, збентежена всім цим неподобством, уже готова віддати назад гроші і піти у той клуб, який внизу, але... Але раптом усі розуміють, що вся ця незграбність — лише продуманий і гарно розіграний перформанс, який ще раз підкреслює, що на «6 поверсі» немає місця жодним банальностям.
Колектив із таки небанальною назвою ЛЇС все ж виступає — уже не «по приколу». У них на озброєнні — дримба, сопілка, гранджова гітара і декадентські тексти, в яких згадується смерть і Ніцше. Музичні експерименти змінюються поетичними читаннями. Спочатку майже класичними у виконанні Богуслава Поляка, приємного хлопчини з львівським акцентом, схожого на студента Кембріджу. Після нього публіку намагається полонити своїм артистизмом Яніна Дияк, яка виконує поезію спільно з задумливим гітаристом. Її розкидання речей і закочування очей під час пристрасного промовляння: «З-поміж рядків прокидайся, П’єро» нагадує глядачам, що вони в сучасному мистецькому просторі, а не в якійсь там зашкарублій спілці письменників. Утім, Олена Герасим’юк, яку називають літературним відкриттям цього року, повертає публіку в атмосферу нехай експресивно насиченого, але все ж традиційного поетичного вечора. Вражені проникливими рядками, слухачі готові чи то плакати, чи то спати, але тут ведучий оголошує наступного поета, який виступає... По телефону! Нехай не з найкращим саундом, але відомий у вузьких і трохи ширших колах Заза Пауалішвілі таки пронизує серця і вуха слухачів своїми нетлінними рядками. Після чого починається справжня дискотека у виконанні Electrolla feat Stroom, Цей проект, який поєднав у собі електроніку, рок, брейк-біт і фолк, спонукає присутніх покинути насиджені місця; запальну композицію Raintempo хлопці виконують на біс. Хедлайнером вечора стають вже добре знані в Україні рокери Sweetlo. Музиканти дають атмосферний концерт, сповнений романтики. Їхнє акустичне звучання цього вечора чарує своєю прозорістю і ніжністю. А любовна тематика текстів змушує присутніх дівчат зітхати, а хлопців... Хлопців — пригортати дівчат до своїх плечей і жалкувати, що досі не навчилися так круто грати на гітарі, як ці «Sweetlі» парубки зі сцени.
Підсумовуючи дебютний «Арт-ковчег», можна сказати, що Євгеній Славянов до відбору пасажирів цього «ковчегу» поставився з усією відповідальністю, як справжній Ной від мистецтва. Сам Женя про концепцію вечірки розповідає:
— 6 level — це відкритий простір, плацдарм для творчості, який існує в чотирьох напрямках: театр, музика, живопис, кіно. Ми готові до співпраці з молодими митцями, але перш за все наш арт-простір орієнтується на синтез мистецтв. Тобто, автору не достатньо просто прийти і почитати поезію чи просто намалювати картину. Йдеться про реальне втілення ідей у вигляді перформансів, інсталяцій, про колоборацію між артистами. Це новітній тренд у мистецтві. Зараз пришвидшився темп життя, і ти через Інтернет дізнаєшся про нові події через годину-дві після того, як вони стаються. Тому ти вимушений бути таким же швидким, як стрічка новин у фейсбуці. Мистецтво сьогодні може бути невитримане, невишукане, але цього вимагає час. Найважливіше зараз — це швидкість, з якою ти втілюєш свою ідею. Найбільше важить той час, який відділяє ідею від її реалізації. І чим менший цей час, тим більше шансів на успіх.
За словами Євгенія Славянова, «Арт-ковчег» вирушатиме у плавання кожної останньої суботи місяця. В інший час на 6 level можна відвідати семінари і майстер-класи з музики і акторської майстерності. Також тут діє театральний гурток одного з найвідоміших артистів театру «Дах» Анатолія Черкова.
Текст — Тала Пруткова
Автор і натхненник поп-групи Ampula Seven, блек-метал команди Haissem і формації Sunset Forsaken, про те, що внутрішня потреба у творчості важливіше зовнішніх стимулів