Згодьтеся, останнім часом не багато на нашій сцені інтелігентів, що і виглядають витончено, і грають витончену музику. Rock-H проймають слухачів (і глядачів) своєю оригінальністю, відвертістю та колоритністю. Закарпатський гурт, півфіналіст проекту «Свіжа кров», лауреат «Червоної рути». Свій стиль характеризують як рок з елементами академічної музики і закарпатського фольклору. Більшість пісень гурту — закарпатською говіркою, самі музиканти називають її «русинська бесіда». Ми поспілкувалися із засновником, одним з лідерів колективу, талановитим композитором (який до всього того є автором гімну Мукачева)... Віктор Янцо розповів, чим зараз живе Rock-H.
Повідайте, для початку, історію вашого гурту.
Гурт восени 2008 року заснували Віктор Янцо — клавішні, композитор, Ігор Рибар — гітара, композитор, аранжувальник, саунд-продюсер (до квітня 2011 року особисто записував треки гурту), Владислав Воробець — бас. Й назву гурту запропонував Ігор. Слово «Рокаш» закарпатською говіркою означає «гурт», «купу», «спільноту» і разом з тим має корінь «рок», позначаючи стиль музики колективу. Вокалістом тоді був Ондраш Тазінгер, ударником — Василь Логойда. Улітку 2009 року в гурту змінився вокаліст. Новим вокалістом став Іштван Халус.
У квітні 2011 року в гурту змінюється склад: місце гітариста зайняв Мар’ян Криськув, ударником стає Володимир Ульянов, до гурту приєднується відомий бас-гітарист Родіон Sun Lion.
У листопаді 2011 року стали лауреатом всеукраїнського фестивалю «Червона рута» 2011 року в жанрі рок-музики. Того ж року записали дебютний альбом «In Vinko veritas», або «Істинна в вині».
Грати те, що ви граєте, це було спонтанним рішенням? Я маю на увазі, ви з самого початку знали, що виконуватимете саме ТАКУ музику?
До конкурсу «Свіжа кров» ми грали в різних напрямках більше року. Саме «Свіжа кров» спрямувала нас у це русло.
Розкажіть, чим на даному етапі займається Rock-H?
Концертуємо і створюємо другий альбом.
У будь-якої групи є своя цільова аудиторія: старше покоління, студенти… А ваша яка? Для кого пишіть і співаєте?
Для поціновувачів якісної музики.
Ви досить багато відіграєте концертів. Але, наскільки я помічаю, більшість із них на заході. А як до вашої творчості ставляться у інших куточках нашої країни?
Так, більшість наших концертів відбувається на Західній Україні, але ми виступали і в Харкові, і в Дніпропетровську, і в Одесі… Питали людей, чи не заважає їм мова наших пісень сприймати музику. І нам відповідали, що ні.
По відвідуваності нашого сайту за останній рік, перші три місця посідають Київ, Львів і Ужгород, але наступні три займають, чомусь, Запоріжжя, Харків і Полтава.
У вас є запрошення із закордону? Десь вже виступали?
Цього року ми вперше отримали декілька запрошень з-за кордону. Найближчий виступ — в польській Ждині на фестивалі «Лемківська Ватра».
З огляду на вашу оригінальність не можу не запитати: хто для вас є музичними орієнтирами? Кого з музикантів ви поважаєте (за що?), яку музику слухаєте?
Поважаю Сержа Танкяна, соліста гурту «System of a Down» за те, що використовує вірменський фольклор в рок-н-ролі.
Про ваш дебютний альбом було дуже багато схвальних відгуків. І це навіть не дивлячись на те, що обрали ви нестандартну як для України манеру виконання (це стосується як музики, так і текстів). У чому секрет вашого «проникнення» в свідомість слухачів?
Ми усе робимо від душі, співаємо про те, що самі відчуваємо, співаємо тією мовою, якою і думаємо, поєднуємо музичну інтонацію з мовними інтонаціями нашої говірки.
Порівняно недавно вийшов ваш черговий кліп на пісню «Вівці». З вами траплялися цікаві історії під час зйомок?
Є відео про зйомки кліпу - http://www.youtube.com/watch?v=wGLgpVLWd7A
Цікавим було те, що ми привезли весь беклайн на вершину гори, привезли дизельний трансформатор, щоб звук був потужний, щоб краще передати емоції, але після першого акорду вівці розбіглися і довелося грати під мобільний телефон і співати пошепки.
Чим взагалі в першу чергу керуєтесь, при зйомках відеокліпів?
Довіряємо роботу кліпмейкерам, кожен повинен займатися своєю справою. Музикантів на все не вистачить.
Напевно, часто задають вам це питання… Та я теж не можу не поцікавитись: ваша академічна освіта сприяє у творчості, чи доводиться час від часу позбуватися її, щоби бути ближчими до сьогочасного слухача?
Так, часто доводиться забути те, чому ми навчалися в стінах консерваторії.
Ви маєте табу на якісь теми? Наприклад, Андрій Запорожець казав, що він би ні за які гроші не знявся у рекламі, що пропагує будь-які наркотики. А у вас є речі, які ви ніколи не будете заторгувати у творчості?
На рахунок реклами шкідливих звичок – підтримую Андрія. А у творчості, думаю, можна висвітлювати будь-які теми, головне, щоб це було на високомистецькому рівні і не суперечило нашим життєвим принципам.
Ваше ставлення до сучасної української рок- та музичної культури загалом?
Всі виконавці, які є на слуху заслуговують на повагу тому, що вони досягли результату завдяки своїй наполегливій праці. А все решта — справа смаку.
Окрім концертів, які ще плани на найближче майбутнє маєте?
Запис другого альбому, який плануємо презентувати, як і перший, 14 січня на фестивалі «Червене вино» у Мукачеві.
Кілька добрих та щирих слів читачам:
Будьте вірними своїм принципам, слухайте якісну музику, А ми зробимо усе для того, щоб радувати вас своєю творчістю.
Володарка унікального голосу Ангеліна Моняк, яка свого часу підкорила усю країну у відомому талант-шоу, погодилася на ризикований творчий експеримент зі своїми земляками. У новій пісні «Чом та чом» поєдналися комізм і драма ситуації, у якій опиняється людина, що зловживає алкоголем
19-20 вересня на українській онлайн-платформі hover.link пройде перший захід — БеZVIZ Pre-party 1.5. Це простір, який максимально відтворює музичний фест у реальності