Июль

Июль

Табула Раса


1. Бабочки июля
2. Письма к звёздам
3. Молитва
4. Время как песок
5. Дежа-Вю
6. Водопады морей
7. Люси
8. На крыше
9. Кругом вода
10. Назойливое насекомое
ВСІ ТРЕКИ

Лідер рок-групи «Табула Раса» Олег Лапоногов давно будує відносини з шоу-бізнесом по моделі філософа Григорія Сковороди. В тому сенсі, що світ музичного мейнстріму ловить талановитого автора, але ніяк не може його спіймати. Короткострокові періоди появ в ефірі центральних телерадіоканалів і спонсорські концертні тури, що змінюються для «Табули» роками публічного забуття, багато в чому пов'язані з інстинктивною втечею її фронтмена від широкої популярності. У групи завжди є робота на приватних концертах і в клубах. Але часто трапляється так, що випадковий перехожий, який заглянув в якийсь паб і побачив на сцені Олега, здивовано піднімає брови: вони, мовляв, що, ще грають?

І все ж дивно, що більше півроку тому «Табула Раса» видала новий альбом «Июль», і його досі не помітило жодне серйозне ЗМІ. Адже мова йде про платівку тієї самої рок-команди, яка, існуючи з 1989 року, однією з перших почала випускати всенародно улюблені хіти і збирати стадіони на концертах. Про колектив, який впевнено підняв планку якості роботи зі звуком і композицією до західно-європейських висот і довів, що в Україні можна знімати відео не менш цікаво, ніж це робили «зірки» тодішнього MTV.

Загалом, ми маємо справу не просто з старожилами рок-тусовки, яким нібито щось там належить «за вислугу років», а зі справжньою живою легендою. Ігнорувати яку якось непрофесійно для медіа-діячів.

Тим більше, що останній альбом «Табули» досить цікавий для того, щоб бути поміченим. Звичайно, його складно назвати одкровенням. На диску ми, по суті, стикаємося з тією самою групою, яка привернула увагу широкої публіки в 1997 році платівкою «Сказка про май». Дарма, що з тих пір спливло багато води, склад команди змінився рівно наполовину, а її лідер Олег Лапоногов встиг пережити щось подібне до другого народження.

У новій роботі музиканти часом майже цитують фрагменти власних хітів. Так, бадьорий риф з композиції «Люси», зіграний на синтезаторі тембром мідної духової секції, натякає на схожий програш зі старої доброї пісні «Вельветовый пиджак». Ніжне клавишное соло, яке звучить в треках «Дежа-Вю» та «Кругом Вода» - аранжувальні варіації на тему однієї і тієї ж пісні - відсилає слухача до найвідомішої версії балади «Утренний белый луч». І так далі. Навряд чи мова йде про самоплагіат. Група зі стажем, що перевищує чверть століття, давно виробила свою унікальну музичну мову, якою їй зручно спілкуватися зі слухачем. І не бачить причин її змінювати.

І все ж, не ставлячи сумнівних експериментів і дотримуючись добре знайомого аудиторії почерку, Олег Лапоногов співтовариші випустили диск, в якому найважливійша якість вь тім, що його хочеться з інтересом послухати від початку до кінця, і негайно повторити процедуру.

З часів «Сказки про май», «Июль», можливо, самий енергійний альбом групи. Навіть найбільш диско-орієнтовані композиції, наприклад, треків «Бабочки июля» або «Время как песок» звучать тут по-рокешному жваво, невимушено, без тіні тієї механістичності, яка властива танцювальним стилям музики. Стадіонна «кричалка» «Письма к звёздам» дивним чином поєднує в собі витонченість поп-музики на кшталт A-ha з щирим, хвацьким звуком гитарно-барабанного молотилова в дусі пост-панк-записів ранніх The Police або, якщо хочете, The Pixies. Щодо переспівів власної ж пісні «Водопады морей» (рання версія треку була видана в альбомі «Цветочные календари»), то вона вкрай звучить як спроба «Табули» зірвати з себе маску студійного перфекціонізму і показати публіці справжнє концертне обличя групи, яка не припиняє борознити простори України з клубними та фестивальними виступами. Трек був записаний практично єдиним дублем всією командою відразу і звучить він дуже жваво.

Апофеоз рок-н-рольної щирості в альбомі - фінальний номер «Назойливое насекомое». Будучи, по суті, зафіксованим в запису фрагментом студійного «дурогонства» «Табули», він відмінно передає почуття, які відчуває людина, що вперше в житті потрапла на саунд-чек або репетицію рок-музикантів. Скажений рев гітар, неймовірний гуркіт барабанів і крики вокаліста, розминаючиго глотку якоюсь абракадаброю... «Назойливое насекомое» - втілення давньої мрії Олега Лапоногова про те, щоб реалізувати в творчості команди модель кривого, косого, але до жаху душевного саунду «ансамблю з ПТУ». З мінімумом студійного лоску і максимом рокерской відчайдушності.

Елементи цієї концепції в більш дозованому вигляді використані в пісні «Молитва» - єдиному україномовному треці альбому, попередня версія якого була представлена публіці на зорі 1990-х. Але раннє втілення пісні було наповнене вишуком молодих арт-рокерів, що добу поспіль винаходять нову музику на репетиційній базі. Новий же варіант звучить як потужний концертний номер музикантів-практиків, що без зайвих нот вміють з півоберта завести будь-який майданчик.

Пісні-близнюки «Дежа-Вю» та «Кругом Вода» - зразки чисто студійних творчих експериментів колективу. Чи не півдесятка років тому композицію починали записувати під керівництвом молодого саунд-продюсера Петра Чернявського (музикант-багатоверстатник, найбільш відомий як екс-гітарист «Океану Ельзи»). Варіант, зроблений з Петром, так і не досяг вух масового слухача, але бас-гітарна партія та деякі аранжувальні ходи, запозичені з нього, лягли в основу версію під назвою «Дежа-Вю». Трек «Кругом Вода» був зроблений під керівництвом українського гуру саунд-продакшну Віталія Телезіна. Перший варіант пісні звучить ніжніше, другий - ближче до того, що в Україні прийнято називати «радіоформат».

Сама ж пісня, як би вона не була оформлена, є шикарним зразком композиторськї і, особливо, поетичної творчості Олега Лапоногова. Лідер «Табули» завжди з великим скепсисом відгукувався про власний поетичний талант. Але кожен, хто має вуха прекрасно чує в текстах команди роботу справжнього Майстра. «Знайди мене в дежа вю», «Старий маяк розповів кораблю: кругом вода», «І плачу зовсім не я, але дощ. Під це кольорів не підбереш. Я малював тебе - ну, де ти?»- рядки, які могла написати тільки людина зі світоглядом Поета.

У текстах альбому багато таких яскравих поетичних образів. Ще парочка навскидку: «День, город на ходулях, весь в бабочках июля. Ночь, сакура-ночь нежна...» («Бабочки Июля»); «Люси, дай мне фантик огня! Давай, убежим за грозой! И эта пластинка заводит меня золотой иглой!» («Люси»). А ще тут є цілком хітові хукі. Наприклад, вигуки: «Блокбастер! Дрозофил!»(«Письма к звёздам»), ніби обливає слухача холодною водою і нагадує чарівне марення міського божевільного. Або дивне: «Ты здорово танцуешь оксидэнс», - з тієї ж «Люси». Якби пісню активно крутили по радіо, «оксіденс» міг би матеріалізуватися в цілком реальний народний танець і стати новою епідемією типу макарени чи хард баса.

Втім, на дворі вже грудень, а жаркий «Июль» групи «Табула Раса» так і не настав для левової частки українського медіапростору. Чесне слово, простір втрачає при цьому куди більше, ніж група. Табула-то, наближаючись до третього десятиріччя творчого життя, давно визначилася з пріоритетами і навчилася знаходити контакт зі слухачем без посередників. Зате ефір радіо- і телепередач виглядає без їх пісень бідніший.

Антон Бессонов (Тім Талер)


Виконавець:
Табула Раса
Назва:
Июль
Категорія:
Альбоми
Рік видання:
2017
Видавець:
self-released

ПУБЛІКАЦІЇ
Олег Лапоногов: «Мама совершенно не воспринимает мои русскоязычные тексты»
ІНТЕРВ'Ю
Олег Лапоногов: «Мама совершенно не воспринимает мои русскоязычные тексты»
07.05.2013

Втиснуть Олега Лапоногова, лидера группы «Табула Раса», в формат печатного интервью столь же сложно, сколь сложно изобразить трёхмерную фигуру средствами двух измерений

Табула Раса - представить кілька пісень з наступного альбому
АНОНСИ
Табула Раса - представить кілька пісень з наступного альбому
13.11.2009

24 листопада легендарна «Табула Раса» представить кілька пісень зі свого наступного альбому, що імовірно побачить світ наступного року. Група Олега Лапоногова дасть сольний концерт в столичному клубі «44» в рамках арт-проекту «Майстер-Клас». Під час непопсового творчого вечору відбудуться святкування двадцятиріччя існування групи та вшанування «Табула Раса» на Стіні Слави українського рок-н-ролу.

Табула Раса презентовали «Музыку народов птиц»
ФОТО
Табула Раса презентовали «Музыку народов птиц»
07.12.2007

29 ноября 2007 г. состоялась презентация сборника лучших песен от группы «Табула Раса» под названием «Музыка народов птиц». Сам концерт прошел в клубе Disco Radio Hall

ДОСЬЄ ДИСКОГРАФІЯ
Рисунки на этаже
Рисунки на этаже
2014
альбом
слухати · рецензія
Музыка народов птиц
Музыка народов птиц
2007
альбом
рецензія
Цветочные календари
Цветочные календари
2005
альбом
слухати
Бетельгейзе
Бетельгейзе
1999
альбом
слухати
Сказка про май
Сказка про май
1997
альбом
слухати
Бабочки июляКЛІП
Бабочки июля · 2019
139 тис. переглядів
Письма к звёздамКЛІП
Письма к звёздам · 2017
52 тис. переглядів
Время как песокКЛІП
Время как песок · 2016
107 тис. переглядів
РЕКОМЕНДАЦІЇ
No comment
НОВИНИ
No comment
24.03.2022

No comment

Latvian Rock and Metal is with Ukraine!
НОВИНИ
Latvian Rock and Metal is with Ukraine!
02.05.2022

Латвійські рок і метал музичні колективи та інші представники індустрії висловлюють свою підтримку народу України в ці важкі часи!